Minden ismeret kútfeje a tapasztalás. Nem elég tudni: Athenében s Rómában, Angliában vagy Amerikában mi és miképpen volt vagy van? Ugyanazon idea különböző fejekben, különböző helyben, korban és környületben, különböző foganattal, munkálhat. Tapasztaláson épült vizsgálat fog megtanítani; hol a hiány? Hol a tennivaló? S mi a különféle eszközek közt választásra érdemes? Fordíts a népek kifejlése történeteikre mély figyelmet. Egész nép, mint egyes ember születhetett s nevelkedhetett oly meghatározó körülmények közt, melyek neki bizonyos véralkatot, karaktert, hajlandóságokat, szeszélyt és szenvedelmet természetébe öntöttek. Ez adatok szerént kell őt a kifejlés lépcsőin nyomról nyomra kísérni; s ha e nyomról nyomra kísérést elhibáztad, s az állást, melyre előrement adatainál fogva jutnia kellett, tisztán ki nem láthattad: botlásokat teszesz, miket a világ minden teóriái jóvá nem változtatnak. Úgy jársz, mint az orvos, ki minden növénynevet tudott, de növényt egyet sem ismert; ki a nyavalyák egész lajstromát ujjain elszámlálta, de betegének baját ki nem találhatá.

Kölcsey Ferenc intelmei Kálmán nevű unokaöccsének. Ő az ismeretlen Kölcsey,  akit birtokszomszédai  annyira gyűlöltek, hogy vetéseit legázoltaták barmaikkal, akit, mint Csokonait (révbeérvén, buliállásában, a kántorságban, ami igazából Debrecen városától a  lángelme pályabére lett volna) éddybabbául egy eső utáni megfázás tüdőgyuszija vitt el.. és amidőn Kölcseyt temették, a parasztok megdobálták a koporsóját...

 

T'anképpen a mélymagyar műveletek közül a célontúllövészet, a kifejezésekben való dobzódás* (ma, academiailag  tájnyelvi változatra rontva helyesen: tobzódás… ) rögtön a legerősebb alkalmazása (pl egy pint pálinka…) mellett ez a bezzegelés, bezzegamerika, bezzega zóperenciántúl stb a legsúlyosabb talán.

 

Csak azt látja, hogy ződebb a réttye a szomszédnak, irigyeli magyaririgységgel,  dehogy pl a műtrűgya alkalmazásától és emiatt az a gyöp bár tényleg grűnebb, de: halott, semmi mikroorganizmusok, mikroflóra s fauna, de egy hangya, éjibogár, cserebogár, sárga cserebogár, a szegény magyar gyermek kedvelt  tápláléka Alexander Petrovicz gyermekcseségében , se pajor, se gólya, se egy égi madár, se semmi, még szúnyog vagy légy is alig…

 

*tánchoz  felesen dobokat is alkalmazának, a táncmúlatságok , mint ma is: elsősorban a dobok hallanának ki a messzeségben...

A bejegyzés trackback címe:

https://dudenbuch.blog.hu/api/trackback/id/tr932637386

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása