2009.03.25. 05:50
góré
góré – termény, elsősorban csöves kukorica tárolására szolgáló, keményfából, lehetőleg vas kapcsok, csavarok és szögek nélkül rótt építmény.
hajdúsági góré
(Igazi ácsok vas rögzítőelem nélkül csapolták egymásba akár az akácgerendákat is, melyek száradván, vetemedvén a beléjük ütött rögzítő facsapokat csak beljebb húzták, tehát szorította a szerkezet ennmagát össze, ha mégsem, a gazda kis félkézkalapáccsal beljeb ütögette.) Esetlegt már a 60-80 éves góré szorul pár ácskapocs rögzítésére vagy oldaltámasztékra.
A kukorica csövesen tárolva szárad – a májusi morzsolt kifejezésben is benne rejlik, hogy májusra éri el a legkönnyebb fajsúlyát a szem –tehát a legszárazabb. Nem mindegy, hogy a kukoricát morzsoltan októberben vagy májusban vesszük, hiszen októberben kevesebb szem többet nyom.
Kis góré, vesszőbőlfont. Nagy méretben is készült ilyen. A témáról szakszerűen
góré – főnök a szlengbe ez a kifejezés is a tolvajnyelvből került. A primitív, későfeudális szemlélet nem látja át a vállalat vagy termelőszövetkezet vezetésének erőviszonyait és egyetlen személyhez köti együgyű páternalizmusában a vezetést. "Jaj, mi lesz, ha szeretett elnökünk nyugdíjba megy." vagy >> Csak könnyebb lesz mán, hogy ezt a vérgeci górét kirúgják ! <<
Sokszor a bukott téeszelnök maga szervezte meg az utódlását: úgy ment, hogy közben jött is, pl meghagyták nyugdíj mellett tanácsadónak. A Kádár-korszakban még általánosan, tömegesen képezték politikailag az embereket, így fordulhat elő ma az a furcsaság, hogy egy kommunákicó és politológus diplomás jó gyermek hülyébb a politikához, mint a nyolc osztályos nyájajuhász nagyapja.
A mai szajkómunkásság meg is tesz mindent, hogy a netenlógó fiatalságot megtartsa politikai analfabétizmusában. A politika mára többsávos [digitális] hazugságszövevényé züllött, ami az analóg blogo-politizálgatgatá síklogikája felől megközelíthetetlen.
Különösen a rendszerváltás idejét jellemezte az, hogy a tolvaj góré nyugdíjaztatta magát, majd megmaradt valamilyen állásban a szövetkezetnél, hogy a kezében tarthassa a szálakat.
Mégjellemzőbb a későfeudális vállalati vagy szövetkezeti vezetésben az, hogy nem az a góré, aki annak látszik, vagy ki van táblázva, hanem egy szürkeeminenciás, akinek aláírási felelőssége nincsen, a népi ellenőrzés se éri utól, nemhogy az APEH. A termelőszövetkezeti vagyont nagyon gyakran a Jó Apa típusú, ártalmatlan és ostoba téeszelnök elnézése mellett az ágazatvezetők meg a főkönyvelő fosztották le.
Szólj hozzá!
Címkék: góré
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.